
Szleim 1961-ben hzasodtak ssze, tavaly volt az 50. hzassgi vforduljuk. Sokat beszlgettnk arrl, mi minden frt bele ebbe a fl vszzadba. k elmesltk, n gpbe rtam, kinyomtattam a trtnetket, hogy megmaradjon, kzzelfoghatv vljon a mlt. A szleimnek ajndknak, neknk, utdoknak emlkl, emlkeztetl.
Idn egy irodalmi plyzatra, kicsit tfogalmazva bekldtk ezt az rst, s djazott lett. Most felteszek ide is egy rvid rszletet belle, desanym emlkezst az elmlt tven vre. s remlem, sok vig fognak mg gyarapodni ezek az emlkek!
(a teljes szveg IDE KATTINTVA olvashat)
Bali Zoltnn: A SZERETET GYNGYSORA
Tavaly, az tvenedik hzassgi vfordulnkra az unokmtl kaptam egy sznes gyngysort. tven darab gynyr, klnbz kristlybl fzte fel nekem. El is sorolta mindegyiknek a nevt, van kzte rzsakvarc, ametiszt, hegyikristly, acht, jde, s mg sok ms, aminek a nevt sem tudtam megjegyezni. Mindegyik csillog, vltozatos szn. Azt mondta Bettina, hogy minden gyngyszem egy-egy vet jelent, s majd a kvetkez vekben hozzfzi az jabbakat is, hogy aztn vgl egy hossz-hossz nyaklnc legyen belle.
Azta itt van ez a gyngysor a kisasztalon a konyhban. s amikor rnzek, eszembe jutnak az eltelt vek.
Estnknt, amikor a frjemmel csak ldglnk a flhomlyban, mert mg nem akarunk villanyt gyjtani, kzbe szoktam venni. Morzsolgatom a sznes gyngyket, akr egy rzsafzrt, s jnnek el az emlkek.
„- Emlkszel…?” – krdezem, „- s arra emlkszel…?” – krdezi a frjem, s sorra felidzzk azokat az egytt meglt, rgi esemnyeket. jra lehet rlni annak, ami akkor rm volt, megknnyebblten emlkezni arra, ami akkor olyan nehz volt, de szerencsre mr elmlt. s aztn lehet mosolyogva zsrtldni azon is, amikor ugyanarra a dologra olyan eltren emlkeznk vissza.
A gyngysor csatja jelkpezi az els tallkozsunkat. Azt, ahol ezek a szemek elkezdtek sszekapcsoldni.
Emlkszem, 1960 mrciusban vgigsrtam a hossz vonat utat az Alfld kzeptl a Dunntl tls felig, letem els munkahelyre utazva. A Kunszentmrton krnyki tanyavilgbl indulva, Szegeden vgeztem el a vdnkpz iskolt, s az orszg msik felre, a Vas megyei Celldmlk kzelben lev kis faluba, Egyhzashetyre helyeztek dolgozni. A kzelebbi llsokat azok a trsaim kaptk, akiknek mr frjk, vlegnyk volt. Nekem, mint egyedlllnak, muszj volt elfogadnom a tvoli helyre szl, msfl ves ktelez kirendelst.
Mg sosem voltam ilyen messze a csaldomtl, gy reztem, nem fogom ezt kibrni. A hossz ton minden utas engem vgasztalt. Egy kedves, ids nni azt mondta: „Megltja, aranyoskm, majd tall magnak ott egy szp fiatalembert, s mindjrt nem is akar visszajnni.”
El sem tudtam kpzelni, hogy nekem megtetsszen ott, abban az idegen krnyezetben brki is.
Aztn megrkeztem, s nem vltozott a vlemnyem. Kedves, de idegen emberek voltak krlttem, radsul plyakezdknt rgtn egy nagy krzetbe kerltem, ht falu kismamit, csecsemit kellett egyedl elltnom. Minden este srva sszecsomagoltam a brndmet, s azt mondtam az ids szllsad nninek, akinl laktam, hogy n holnap biztos, hogy hazautazom, nem maradok tovbb. megrten blogatott. Aztn persze reggel csak kicsomagoltam a ruhimat, s mentem dolgozni.
gy teltek az els hnapok.
Aztn eljtt jlius utols vasrnapja, a falusi bcs napja. Egy idsebb, hzipoln kollganm, aki kedvesen anyskodott felettem, megbeszlte a lnyval, akinek mr komoly udvarlja volt, hogy vigyenek el engem is este a blba. El is mentnk, s ott ldgltnk hrmasban az asztalnl. Utlag kiderlt, hogy a fi nagy gondban volt, mert nem tudta eldnteni, melyiknket vigye el tncolni. A bartnjt szerette volna, de nem akart engem, az idegen lnyt egyedl ott hagyni az asztalnl. Ha meg engem kr fel, tudta, hogy akkor a bartnje vgigduzzogja az este htralev rszt. Nagyon megknnyebblt ht, amikor megltta az asztal mellett elmenni egy ismerst. Gyorsan megszltotta, majd megkrte, hogy tncoljon mr egyet az j lnnyal.
Csinos, bajszos, jvgs fiatalember volt az els tncpartnerem. Agronmusknt dolgozott a szomszd faluban. Tncoltunk, beszlgettnk. Aztn felkrtek msok is, megismertem tbb falubeli fiatalt, de a bajuszos agronmus jra s jra visszatrt. Aztn a vgn ksrt haza.
- Emlkszel?
Msnap mr tbben is jindulatan figyelmeztettek a faluban, hogy vigyzzak ezzel az agronmussal, mert mr tbb lnynak is udvarolt, de egyiket se akarta felesgl venni.
n meg gy voltam vele, hogy ez nekem nem gond, hiszen n alig egy v mlva, ha letelik a ktelez munka, visszamegyek az Alfldre. Addig meg beszlgethetnk idnknt.
Kzben kaptam vgre egy sajt kis szolglati szobt az ltalnos iskola egyik szrnyban, s oda kltzhettem. Apr kis szoba volt, de nagyon boldogg tett, hogy a sajtom.
s Zoli, a ksbbi frjem, merthogy volt termszetesen a bajuszos agronmus, egyre gyakrabban motorozott t a szomszd falubl htvgenknt, hogy megltogasson. s aztn egyszer csak nem csomagoltam tbbet a brndbe, bekerlt az gy al, resen.
- s arra emlkszel – krdezi a frjem -, amikor brig ztam a motoron, s az nos estl mr kemnyre fagyott a nadrg rajtam, amikor odartem? Ott szrtgattuk a kis klyhnl.
Emlkszem. s arra is, ahogy llegzetnket visszafojtva, a nevetstl fuldokolva hallgattuk, ahogy a folyos msik vgn lak kis tanrn kopogtat az ajtmon, s azt krdezi: „Itthon vagy, Zsuzsa? Mit csinlsz, horgolsz?”
s emlkszem, amikor tavasszal, az egyik htvgn vratlanul megrkezett hozzm az Alfldrl az desanym s a nvrem. Zoli termszetesen akkor is nlam volt.
Kiderlt, hogy a falubl egy „jszndk ismers” – valsznleg egy fltkeny korbbi bartn - levelet rt a szleimnek, hogy jjjenek, mert a lnyuk nem tud vigyzni magra.
Ott lltunk, elg nagy zavarban, s elhangzott a krds: „- Mi a szndka, fiatalember?”
s az n leend frjem hatrozottan kihzta magt, s kijelentette: „- El akarom venni a lnyukat felesgl.”
- Emlkszel?
Nyr elejn mr Zolival egytt utaztunk haza a tanyra, a hivatalos lnykrsre. Itt mr csak arra kellett vigyznunk, nehogy kiderljn, hogy mi a foglalkozsa. desapm rgi vgs, gazdlkod parasztemberknt lete vgig srelmezte, hogy beknyszertettk a teszbe, s nagyon rossz vlemnnyel volt a knyvekbl tanult, ugribugri agronmusokrl. A leend vejtl pedig elvrta, hogy rtsen a mezgazdasgi munkkhoz. Ez mg ment is volna, de az egyik nagy prbattel az volt, amikor kimentek a fldekre kaszlni. Zoli valban jl ismert mindent, nem keverte ssze a bzt a rozzsal, desapm elgedett volt addig vele. Viszont kaszlni gyerekkora ta utlt, sose tudott igazn. gyhogy szorongva vrtam az estt, s nagyon bszke voltam r, amikor a nap vgn, elgg elgytrten, de gyztesen jtt meg a munkbl, s desapm megllaptotta:
- Rendes ember, tud dolgozni. Mikor legyen akkor az az eskv, gyerekek?
-Emlkszel?
- Emlkszem, a vgn mr folyt az izzadsg a szemembe, alig lttam a sorokat, de igyekeztem egyenesen kaszlni, mert nagyon felesgl akartam venni azt a tanyasi lenyzt, aki a hzban vrt rm.
s 1961. augusztus 24-n megvolt a hivatalos, tancsi eskv Egyhzashetyn, utna pedig 27-n a nagy lakodalom az Alfldn, kint a tanyn. Aztn persze desapmnak is elrultuk, hogy a veje agronmus. Hmmgtt egy ideig, aztn elfogadta:
- Azrt mg rendes ember. Kaszlni gysem a knyvekbl tanult meg.
Ezzel elkezddtt a kzs vek hossz gyngysora.
Nem volt knny az els idszak. Volt pr btorunk, egy kis szoba-konyhs szolglati lakst kaptunk, s mind a ketten sokat dolgoztunk. n akkor tanultam meg fzni, abbl a rgi, Horvth Ilona-fle szakcsknyvbl. Kertnk nem volt, a falusi kis boltban zldsgflt nem lehetett kapni, ezrt ha valami kellett, a 20 kilomterre lev vrosba mentnk be motorral. Heti trendet rtam, hogy mikor mit akarok fzni, s ahhoz vsroltunk. Nem minden tel sikerlt gy, ahogy szerettem volna, de Zoli zoksz nlkl megette azt, amit eltettem.
- Emlkszel? Az els btorainkra, a konyhaszekrnyre. A rgi, zomncos lavrra, a plh kdra. Amikor mg az udvarrl, kerekes ktrl hordtuk a vizet.
s egyszer srva talltl, amikor jttl haza, mert nyolc hnapos terhesen akkora hasam volt, hogy nem tudtam a mostekn fl hajolni, nem tudtam kimosni.
- s emlkszel, amikor megvettk az els, kevertrcss mosgpnket? A tesztl krtem traktort, azzal hoztuk meg a vrosbl.
(....) (...)
Az emlkek gyngyei. Milyen sok van bellk. s nem is csak ennek a fl vszzadnak az emlkei. Benne vannak, hiszen elmesltk egymsnak, egyms gyerekkori emlkei. Tudom, milyen volt flrvaknt, apa nlkl felnni, s is tudja, milyen magnyos kislnyknt ltem a tanyn. Tudom, mit rzett, amikor az elszabadult tehn vonszolta vgig a rten a kezre csavarod ktllel, s is tudja, mennyire fltem gyerekknt tmenni a nagy gyepen, ahol szabadon legeltek a vad szrkemarhk. Tudom, miket lt meg a nagyapja mellett tanulva a paraszti munkkat, s is tudja, milyen volt a bokig r srban, vagy a trdig r hban a tanyrl bejutni az iskolba.
s a minkhez tartoznak mr a gyerekeink emlkei is, az sikereik a mi bszkesgnk. Az csaldjuk lmnyei a mi rmeink is. ltaluk eljutunk olyan tjakra, megismernk olyan dolgokat, amik a mi idnkbe nem frtek bele, de gy, ltaluk, a mi letnknek is a rszv vlnak.
s mgis, mindezek csak az emlkek klnll gyngyszemei lennnek, s brmikor sztgurulnnak, ha nem fzn ssze ket ott bell, lthatatlanul az az ers ktelk, a Szeretet.
Ettl lesz ugyanaz a kz, ami tvenkt ve elszr tfogta a derekamat azon a bcsi blon, ugyanaz a kz, ami tavaly tartotta a derekamat, amikor trtt vllal kellett besegteni engem a kdba.
Ezrt a kezem, ami fl vszzada a lisztet sszegyrta, hogy elksztsem neked letem els krumplis pogcsjt, ugyanaz, amivel tegnap reumakenccsel kenegettem a fjs vlladat.
s ugyangy r ssze a keznk, ahogy tven ve jszaka egyms kezbe adtuk a nyugtalanul alv lnyunkat, ahogy egytt prbltuk belebjtatni az anorkjba az rkmozg fiunkat, ahogy a tglt adogattuk egymsnak a hzunk ptsnl, ahogy a megpakolt dobozokat nyjtottuk egymsnak a kltzskor, ugyangy adtuk egyms kezbe az ltetni val palntkat idn tavasszal.
Ugyanaz a keznk, csak kiss fradtabb, kiss rncosabb.
Ezekkel a mozdulatokkal fzzk egybe az emlkek gyngyszemeit.
gy lesz belle a Szeretet gyngysora.
s remlem, mg hosszan fzhetjk egyms utn a szemeket rajta.
|