Men
 
Ezt rdemes megnzni...
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
BESZLGETS-KNYV
[756-737] [736-717] [716-697] [696-677] [676-657] [656-637] [636-617] [616-597] [596-577] [576-557] [556-537] [536-517] [516-497] [496-477] [476-457] [456-437] [436-417] [416-397] [396-377] [376-357] [356-337] [336-317] [316-297] [296-277] [276-257] [256-237] [236-217] [216-197] [196-177] [176-157] [156-137] [136-117] [116-97] [96-77] [76-57] [56-37] [36-17] [16-1]

2012.12.29. 20:25 Idzet
Nra

 

 

Szleim 1961-ben hzasodtak ssze, tavaly volt az 50. hzassgi vforduljuk. Sokat beszlgettnk arrl, mi minden frt bele ebbe a fl vszzadba. k elmesltk, n gpbe rtam, kinyomtattam a trtnetket, hogy megmaradjon, kzzelfoghatv vljon a mlt. A szleimnek ajndknak, neknk, utdoknak emlkl, emlkeztetl.

Idn egy irodalmi plyzatra, kicsit tfogalmazva bekldtk ezt az rst, s djazott lett. Most felteszek ide is egy rvid rszletet belle, desanym emlkezst az elmlt tven vre. s remlem, sok vig fognak mg gyarapodni ezek az emlkek!

(a teljes szveg IDE KATTINTVA olvashat)

 

Bali Zoltnn: A SZERETET GYNGYSORA

 

Tavaly, az tvenedik hzassgi vfordulnkra az unokmtl kaptam egy sznes gyngysort. tven darab gynyr, klnbz kristlybl fzte fel nekem. El is sorolta mindegyiknek a nevt, van kzte rzsakvarc, ametiszt, hegyikristly, acht, jde, s mg sok ms, aminek a nevt sem tudtam megjegyezni. Mindegyik csillog, vltozatos szn. Azt mondta Bettina, hogy minden gyngyszem egy-egy vet jelent, s majd a kvetkez vekben hozzfzi az jabbakat is, hogy aztn vgl egy hossz-hossz nyaklnc legyen belle.

Azta itt van ez a gyngysor a kisasztalon a konyhban. s amikor rnzek, eszembe jutnak az eltelt vek.

Estnknt, amikor a frjemmel csak ldglnk a flhomlyban, mert mg nem akarunk villanyt gyjtani, kzbe szoktam venni. Morzsolgatom a sznes gyngyket, akr egy rzsafzrt, s jnnek el az emlkek.

„- Emlkszel…?” – krdezem, „- s arra emlkszel…?” – krdezi a frjem, s sorra felidzzk azokat az egytt meglt, rgi esemnyeket. jra lehet rlni annak, ami akkor rm volt, megknnyebblten emlkezni arra, ami akkor olyan nehz volt, de szerencsre mr elmlt. s aztn lehet mosolyogva zsrtldni azon is, amikor ugyanarra a dologra olyan eltren emlkeznk vissza.

A gyngysor csatja jelkpezi az els tallkozsunkat. Azt, ahol ezek a szemek elkezdtek sszekapcsoldni.

Emlkszem, 1960 mrciusban vgigsrtam a hossz vonat utat az Alfld kzeptl a Dunntl tls felig, letem els munkahelyre utazva. A Kunszentmrton krnyki tanyavilgbl indulva, Szegeden vgeztem el a vdnkpz iskolt, s az orszg msik felre, a Vas megyei Celldmlk kzelben lev kis faluba, Egyhzashetyre helyeztek dolgozni. A kzelebbi llsokat azok a trsaim kaptk, akiknek mr frjk, vlegnyk volt. Nekem, mint egyedlllnak, muszj volt elfogadnom a tvoli helyre szl, msfl ves ktelez kirendelst.

Mg sosem voltam ilyen messze a csaldomtl, gy reztem, nem fogom ezt kibrni. A hossz ton minden utas engem vgasztalt. Egy kedves, ids nni azt mondta: „Megltja, aranyoskm, majd tall magnak ott egy szp fiatalembert, s mindjrt nem is akar visszajnni.”

El sem tudtam kpzelni, hogy nekem megtetsszen ott, abban az idegen krnyezetben brki is.

Aztn megrkeztem, s nem vltozott a vlemnyem. Kedves, de idegen emberek voltak krlttem, radsul plyakezdknt rgtn egy nagy krzetbe kerltem, ht falu kismamit, csecsemit kellett egyedl elltnom. Minden este srva sszecsomagoltam a brndmet, s azt mondtam az ids szllsad nninek, akinl laktam, hogy n holnap biztos, hogy hazautazom, nem maradok tovbb. megrten blogatott. Aztn persze reggel csak kicsomagoltam a ruhimat, s mentem dolgozni.

gy teltek az els hnapok.

Aztn eljtt jlius utols vasrnapja, a falusi bcs napja. Egy idsebb, hzipoln kollganm, aki kedvesen anyskodott felettem, megbeszlte a lnyval, akinek mr komoly udvarlja volt, hogy vigyenek el engem is este a blba. El is mentnk, s ott ldgltnk hrmasban az asztalnl. Utlag kiderlt, hogy a fi nagy gondban volt, mert nem tudta eldnteni, melyiknket vigye el tncolni. A bartnjt szerette volna, de nem akart engem, az idegen lnyt egyedl ott hagyni az asztalnl. Ha meg engem kr fel, tudta, hogy akkor a bartnje vgigduzzogja az este htralev rszt. Nagyon megknnyebblt ht, amikor megltta az asztal mellett elmenni egy ismerst. Gyorsan megszltotta, majd megkrte, hogy tncoljon mr egyet az j lnnyal.

Csinos, bajszos, jvgs fiatalember volt az els tncpartnerem. Agronmusknt dolgozott a szomszd faluban. Tncoltunk, beszlgettnk. Aztn felkrtek msok is, megismertem tbb falubeli fiatalt, de a bajuszos agronmus jra s jra visszatrt. Aztn a vgn ksrt haza.

- Emlkszel?

Msnap mr tbben is jindulatan figyelmeztettek a faluban, hogy vigyzzak ezzel az agronmussal, mert mr tbb lnynak is udvarolt, de egyiket se akarta felesgl venni.

n meg gy voltam vele, hogy ez nekem nem gond, hiszen n alig egy v mlva, ha letelik a ktelez munka, visszamegyek az Alfldre. Addig meg beszlgethetnk idnknt.

Kzben kaptam vgre egy sajt kis szolglati szobt az ltalnos iskola egyik szrnyban, s oda kltzhettem. Apr kis szoba volt, de nagyon boldogg tett, hogy a sajtom.

s Zoli, a ksbbi frjem, merthogy volt termszetesen a bajuszos agronmus, egyre gyakrabban motorozott t a szomszd falubl htvgenknt, hogy megltogasson. s aztn egyszer csak nem csomagoltam tbbet a brndbe, bekerlt az gy al, resen.

- s arra emlkszel – krdezi a frjem -, amikor brig ztam a motoron, s az nos estl mr kemnyre fagyott a nadrg rajtam, amikor odartem? Ott szrtgattuk a kis klyhnl.

Emlkszem. s arra is, ahogy llegzetnket visszafojtva, a nevetstl fuldokolva hallgattuk, ahogy a folyos msik vgn lak kis tanrn kopogtat az ajtmon, s azt krdezi: „Itthon vagy, Zsuzsa? Mit csinlsz, horgolsz?”

s emlkszem, amikor tavasszal, az egyik htvgn vratlanul megrkezett hozzm az Alfldrl az desanym s a nvrem. Zoli termszetesen akkor is nlam volt.

Kiderlt, hogy a falubl egy „jszndk ismers” – valsznleg egy fltkeny korbbi bartn - levelet rt a szleimnek, hogy jjjenek, mert a lnyuk nem tud vigyzni magra.

Ott lltunk, elg nagy zavarban, s elhangzott a krds: „- Mi a szndka, fiatalember?”

s az n leend frjem hatrozottan kihzta magt, s kijelentette: „- El akarom venni a lnyukat felesgl.”

- Emlkszel?

Nyr elejn mr Zolival egytt utaztunk haza a tanyra, a hivatalos lnykrsre. Itt mr csak arra kellett vigyznunk, nehogy kiderljn, hogy mi a foglalkozsa. desapm rgi vgs, gazdlkod parasztemberknt lete vgig srelmezte, hogy beknyszertettk a teszbe, s nagyon rossz vlemnnyel volt a knyvekbl tanult, ugribugri agronmusokrl. A leend vejtl pedig elvrta, hogy rtsen a mezgazdasgi munkkhoz. Ez mg ment is volna, de az egyik nagy prbattel az volt, amikor kimentek a fldekre kaszlni. Zoli valban jl ismert mindent, nem keverte ssze a bzt a rozzsal, desapm elgedett volt addig vele. Viszont kaszlni gyerekkora ta utlt, sose tudott igazn. gyhogy szorongva vrtam az estt, s nagyon bszke voltam r, amikor a nap vgn, elgg elgytrten, de gyztesen jtt meg a munkbl, s desapm megllaptotta:

- Rendes ember, tud dolgozni. Mikor legyen akkor az az eskv, gyerekek?

-Emlkszel?

- Emlkszem, a vgn mr folyt az izzadsg a szemembe, alig lttam a sorokat, de igyekeztem egyenesen kaszlni, mert nagyon felesgl akartam venni azt a tanyasi lenyzt, aki a hzban vrt rm.

s 1961. augusztus 24-n megvolt a hivatalos, tancsi eskv Egyhzashetyn, utna pedig 27-n a nagy lakodalom az Alfldn, kint a tanyn. Aztn persze desapmnak is elrultuk, hogy a veje agronmus. Hmmgtt egy ideig, aztn elfogadta:

- Azrt mg rendes ember. Kaszlni gysem a knyvekbl tanult meg.

 

Ezzel elkezddtt a kzs vek hossz gyngysora.

Nem volt knny az els idszak. Volt pr btorunk, egy kis szoba-konyhs szolglati lakst kaptunk, s mind a ketten sokat dolgoztunk. n akkor tanultam meg fzni, abbl a rgi, Horvth Ilona-fle szakcsknyvbl. Kertnk nem volt, a falusi kis boltban zldsgflt nem lehetett kapni, ezrt ha valami kellett, a 20 kilomterre lev vrosba mentnk be motorral. Heti trendet rtam, hogy mikor mit akarok fzni, s ahhoz vsroltunk. Nem minden tel sikerlt gy, ahogy szerettem volna, de Zoli zoksz nlkl megette azt, amit eltettem.

- Emlkszel? Az els btorainkra, a konyhaszekrnyre. A rgi, zomncos lavrra, a plh kdra. Amikor mg az udvarrl, kerekes ktrl hordtuk a vizet.

s egyszer srva talltl, amikor jttl haza, mert nyolc hnapos terhesen akkora hasam volt, hogy nem tudtam a mostekn fl hajolni, nem tudtam kimosni.

- s emlkszel, amikor megvettk az els, kevertrcss mosgpnket? A tesztl krtem traktort, azzal hoztuk meg a vrosbl.

(....) (...)

Az emlkek gyngyei. Milyen sok van bellk. s nem is csak ennek a fl vszzadnak az emlkei. Benne vannak, hiszen elmesltk egymsnak, egyms gyerekkori emlkei. Tudom, milyen volt flrvaknt, apa nlkl felnni, s is tudja, milyen magnyos kislnyknt ltem a tanyn. Tudom, mit rzett, amikor az elszabadult tehn vonszolta vgig a rten a kezre csavarod ktllel, s is tudja, mennyire fltem gyerekknt tmenni a nagy gyepen, ahol szabadon legeltek a vad szrkemarhk. Tudom, miket lt meg a nagyapja mellett tanulva a paraszti munkkat, s is tudja, milyen volt a bokig r srban, vagy a trdig r hban a tanyrl bejutni az iskolba.

s a minkhez tartoznak mr a gyerekeink emlkei is, az sikereik a mi bszkesgnk. Az csaldjuk lmnyei a mi rmeink is. ltaluk eljutunk olyan tjakra, megismernk olyan dolgokat, amik a mi idnkbe nem frtek bele, de gy, ltaluk, a mi letnknek is a rszv vlnak. 

s mgis, mindezek csak az emlkek klnll gyngyszemei lennnek, s brmikor sztgurulnnak, ha nem fzn ssze ket ott bell, lthatatlanul az az ers ktelk, a Szeretet.

Ettl lesz ugyanaz a kz, ami tvenkt ve elszr tfogta a derekamat azon a bcsi blon, ugyanaz a kz, ami tavaly tartotta a derekamat, amikor trtt vllal kellett besegteni engem a kdba.

Ezrt a kezem, ami fl vszzada a lisztet sszegyrta, hogy elksztsem neked letem els krumplis pogcsjt, ugyanaz, amivel tegnap reumakenccsel kenegettem a fjs vlladat.

s ugyangy r ssze a keznk, ahogy tven ve jszaka egyms kezbe adtuk a nyugtalanul alv lnyunkat, ahogy egytt prbltuk belebjtatni az anorkjba az rkmozg fiunkat, ahogy a tglt adogattuk egymsnak a hzunk ptsnl, ahogy a megpakolt dobozokat nyjtottuk egymsnak a kltzskor, ugyangy adtuk egyms kezbe az ltetni val palntkat idn tavasszal.

Ugyanaz a keznk, csak kiss fradtabb, kiss rncosabb.

 

Ezekkel a mozdulatokkal fzzk egybe az emlkek gyngyszemeit.

gy lesz belle a Szeretet gyngysora.

 

s remlem, mg hosszan fzhetjk egyms utn a szemeket rajta.

 

 


2012.12.21. 21:15 Idzet
Nra

 

 

 

 


2012.12.20. 22:35 Idzet
Nra

 

Jn a Karcsony...

...a Fny szletse.

 

 

Boldog bredst!

 

 


2012.12.20. 22:28 Idzet
Nra

 

 

 

 


2012.12.20. 22:23 Idzet
Nra

 

 

 

 


2012.12.15. 15:47 Idzet

 

"...mikor mozdulok, k lelik egymst..."

 

Sra nagyszleim s Kiss ddapm csaldi krben

 

Sra nagymama s nagypapa

 

Sra Ferenc nagyapm a Kunszentmrton melletti tanyn

 

a Hetlinger ddszlk, s a kisfi: az desapm

 

"Megszltanak, mert k n vagyok mr,

gyenge ltemre gy vagyok ers,

ki emlkszem, hogy tbb vagyok a soknl.

mert az ssejtig vagyok minden s."

Jzsef Attila

 

 


2012.12.15. 14:56 Idzet

 

 

 

Ma mr trtnelmi pillanat...

Bizony, fl vszzada mr,

hogy ilyen optimista mosollyal ltem az reg trnszkemen,

egy kis falusi udvarban a gmeskt eltt...

Jttem felfedezni a vilgot.

 

 


2012.12.11. 17:37 Idzet
Nra

 

 

A boldogsg egyik nagy akadlya az,

hogy tlsgosan nagy boldogsgra vgyunk.

 

 

 

 


2012.12.05. 23:18 Idzet

 

 

 

 


2012.12.05. 23:17 Idzet

 

 

 

Egyszer egy ember nagy lakomt rendezett.

A vendgeitl csak azt krte, hogy mindenki hozzon egy veg bort, amit majd kzpen egy nagy hordba ntenek.

Meg is rkeztek a vendgek, s mindegyik szpen belenttte a kzs hordba a magval hozott palack tartalmt.

Nekilltak a lakomnak, majd amikor megszomjaztak, megnyitottk a hord csapjt.

Csaldottan tapasztaltk, hogy abbl bizony jfle ital helyett sima vz folyik.

Ugyanis mindegyik meghvott gy gondolta, elg, ha csak egy veg vizet hoz, a tbbiek bora mellett az rsze nem fog hinyozni.

 

 

 

 

 


2012.11.26. 21:04 Idzet
Nra

 

 

Az a baj a vilgunkkal, hogy

a HALADS vgzetes metaforja,

amely szerint mindent magunk mgtt hagyunk,

vgkpp elhomlyostotta a NVEKEDS  valdi eszmjt,

amely szerint mindent magunkba fogadunk.

 

G. K. Chesterton angol r

 

 

 


2012.11.10. 19:57 Idzet

 

 

 

Kahlil Gibran: A prfta

(rszlet)

 

„Gyermekeitek nem a ti gyermekeitek.

k az let nmaga irnti vgyakozsnak fiai s lenyai.

ltalatok rkeznek, de nem belletek.

s br vletek vannak, nem birtokaitok.

 

Adhattok nkik szeretetet, de gondolataitokat nem adhatjtok.

Mert nekik sajt gondolataik vannak.

Testknek adhattok otthont, de lelkknek nem.

Mert az lelkk a holnap hzban lakik, ahov ti nem ltogathattok el, mg lmaitokban sem.

 

Prblhattok olyann lenni, mint k, de ne prbljtok ket olyann tenni, mint ti vagytok.

Mert az let sem visszafel nem halad, sem meg nem reked a tegnapban.

 

Ti vagytok az j, melyrl gyermekeitek eleven nylknt rppennek el.

 

Az jsz ltja a clt a vgtelensg tjn, s feszt meg benneteket minden erejvel, hogy nyilai sebesen s messzire szlljanak.

Legyen az jsz keznek hajltsa a ti rmetek forrsa;

Mert egyknt szereti a repl nyilat s az jat, amely mozdulatlan.”

 

 


2012.11.03. 22:33 Idzet
Nra

 

 

Amikor flsz a holnaptl, mert nem tudod, mit hoz,

elfelejted, hogy a tegnap ppen ilyen flelmetes volt.

 

 

 


2012.10.24. 21:06 Idzet
Nra

 

 

 


2012.10.21. 18:43 Idzet
Nra

 

 

lt egyszer egy jmbor ember.

Minden nap elborzasztotta t a vilg kegyetlensge, fjt neki a tbbi ember szenvedse. Minden este rkig imdkozott, hogy az Isten tegyen vgre valamit e sok szenveds megszntetsre.

De hiba, nem trtnt semmi.

Egyik este aztn hangosan kifakadt:

- h, Uram, ht nem ltod ezt a sok szenvedst, ezt a sok rosszat a vilgban? Mirt nem teszel mr valamit?

s ekkor megszlalt egy gi hang:

- De ht mr tettem. Megteremtettelek tged.

 

 


2012.10.21. 18:39 Idzet
Nra

 

szi pillanat...

 

 


2012.10.16. 19:37 Idzet
Nra

 

 

 


2012.10.16. 19:35 Idzet
Nra

 

 

 


2012.10.11. 20:50 Idzet
Nra

 

 

Weres Sndor : ELLENTTEK

Mindig csak az van, ami van.
Mindig csak az nincs, ami nincs.
Mindig csak az nincs, ami van.
Mindig csak az van, ami nincs.

Ami van, folyton vltoz.
Ami nincs, folyton ugyanaz.
Ami nincs, folyton vltoz.
Ami van, folyton ugyanaz.

A mozdulatlan nem mozog.
A nyughatatlan nem pihen.
A mozdulatlan is mozog.
A nyughatatlan is pihen.

Aki l, az letben l.
Aki holt, nem l soha mr.
Aki l, a hallban l.
Aki holt, nem hal soha mr.

Ha nem rted: jobban figyelj.
Ha rted: hallgass, menj tovbb.
Ha rted: tbb ne figyelj.
Ha nem rted: hagyd s menj tovbb.

 

 

 


2012.10.09. 22:35 Idzet
Nra

 

 

 


[756-737] [736-717] [716-697] [696-677] [676-657] [656-637] [636-617] [616-597] [596-577] [576-557] [556-537] [536-517] [516-497] [496-477] [476-457] [456-437] [436-417] [416-397] [396-377] [376-357] [356-337] [336-317] [316-297] [296-277] [276-257] [256-237] [236-217] [216-197] [196-177] [176-157] [156-137] [136-117] [116-97] [96-77] [76-57] [56-37] [36-17] [16-1]

 
Blcsessgmag

Aki megtallja nmagt, mr sehol sem tvedhet el.

Lgy olyan, mint brki ms, tgy olyat, mint senki ms.

Az let jtk. Jtszd komolyan, de vedd knnyedn.

 

 
Hírek

KULCS A HOROSZKPHOZ. A sajt asztrolgiai nzpontom rvid vzlata a KARMAASZTROLGUS GONDOLATAI kztt, s ott van a felszll holdcsompontokrl szl tblzat s rvid lers is.

PETI, A FLDNKVLI c. blogregnyem olvashat itt: http://ufovagyok.blogspot.com/ 

A msik blogregnyem, A MICHELANGELO-TITOK, itt olvashat: http://michelangelotitok.blogspot.hu/

Egy j rendszert rtam le A FLD 12 OSZLOPA cm fejezetben. A Men sorbl, vagy IDE kattinttva elrhet. 

2010.09.20. j rs az ANGYALEMBER ZENETEK fejezetben: A vilgvge tegnapeltt lezajlott, ez itt mr az j vilg!

 

 
Szmok
Induls: 2008-03-22