Bali Nra: ANGYALEMBEREK (rszlet a regnybl)
Tltosdobols
2005. mjus 9. este, Angyal utca
Mozgolds tmadt. Gbor s mg pr ember kiment, s amikor visszajttek, a kt olasz finl gitr volt, a tbbieknl mindenfle csrgk, a hnuk alatt pedig klnbz dobok. Volt kztk afrikai stlus tamtamdob, kisebb s nagyobb, hosszks alak meg tmzsi, hordra hasonlt is. Gbor kezben kt klnleges, kerek, lapos dob volt. Odajtt hozznk, s az egyiket Pternek nyjtotta.
– Gyere, mozgassuk meg egy kicsit az energikat a sok okoskods utn.
Pter tvette a dobot, de letette maga mell a padlra, s felllt:
– Elbb zrjuk le a falakat, hagyjuk aludni a szomszdokat.
Bellt a szoba egyik sarkba, Gbor a msikba, kt fi is odalpett a maradk sarkokba. Mindegyik fal kzephez llt mg valaki, a tbbiek beljebb hzdtak. Elcsendesedett a szoba.
A fal mellett llk lehunytk a szemket, koncentrltak, aztn lassan elkezdtk emelni oldalt a karjaikat felfel. Teljesen egyszerre mozdult a kezk, s gy tnt, mintha egytt hznnak fel valamit a fal mell. Egyre magasabbra emeltk a kezket, a vgn mg pr percig tartottk is, aztn leengedtk, s kinyitottk a szemket. A csapat ujjongsba trt ki, mint a gyerekek, akik a hangjukat prblgatjk. Pter visszalpett mellm.
– Mi volt ez?
– Ideiglenes hangszigetels angyalember mdra. Zenlni s nekelni fogunk, ami zavarn a szomszdokat, ezrt egy ertrrel krbevettk a szobt, ami idebent tartja a hangokat. Egyttal kicsit ki is tgtottuk flfel, hogy legyen elg tr – mondta, azzal felvette a kerek dobot, aminek a vilgosbarna br felsznre egy szarvas alak s szarvasnyom volt festve. A sttebb szn fa kereten valamilyen felirat futott krbe, rdekes betkkel. Ltszott a dobon, hogy sokat hasznltk mr.
– Mi ez?
– Tltosdob. Sajt kezleg csinltuk Gborral, hasonl volt a magyar tltosoknak is.
– s ez hogyan illik az angyalemberekhez?
– gy, hogy jt tesz nekik – ezt mr Gbor mondta. – Rgen az embereket emelte a dobsz, felvitte a szellemi birodalmakba, minket viszont lehoz a fld erihez, segt kiegyenslyozottabb vlni. Nekem bevlt! – Furcsn csillogott a szeme, s szlesen nevetett.
Az a gyan tmadt bennem, hogy taln ivott, esetleg valami drogot hasznlt. Persze meghallotta a gondolatomat, s azonnal vlaszolt.
– Olyan, mintha be lennk szvva, ugye? Na, ez a legjobb drog – a flemhez emelte a dobot, s ritmust ttt rajta az ujjaival. A hang mintha bennem szlalt volna meg, olyan volt, mint egy szexulis izgalom, beleborzongott a testem.
– Ez valami varzslat? – krdeztem csodlkozva.
– Nem, ez itt a kzzelfoghat valsg. A tltosdobhoz nem kell semmilyen ptszer. Ez maga az l hang, a Fld szvdobogsa.
– Nem mindenkire hat egyformn, de Gbor Bika lelke mr a dobols gondolattl is extzisba jn – nevetett Pter. – gy ltom, rd is hat. Az j, akkor kszlj fel az lvezetre.
A tbbiek mr elhelyezkedtek krben, n is lekuporodtam. Pter s Gbor kt oldalrl mellm lt. A tbbiek mg flretettk a hangszereket, csak k ketten fogtk a dobokat. A szoba elcsendesedett. Halkan elkezdtk tni a dobot.
A tompa hang, ahogy az ujjaik a kifesztett brn koppantak, mlyen bell visszhangot vert bennem. Valban olyan volt, mint a szvdobogs. A kls s bels hang sszekapcsoldott, gy reztem, a rezgs tlel, s eltlt egy mly biztonsggal.
A fik ddolni kezdtek, msok is bekapcsoldtak, egyre ersdtt a hang, aztn Gbor s Pter egyszerre belevgott az nekbe, amihez csatlakoztak a tbbiek is. Ekkor mr lktetett bennem a ritmus, s szinte akaratlanul velk egytt kezdtem el n is nekelni a dalt, mintha ismertem volna:
Ott fenn keringek, ott fenn keringek
a Fldnek szeglyn.
A szveg ismtldtt, a hang ersdtt:
Hullmzik szrnytollam, ahogy szllok,
hullmzik szrnytollam, ahogy szllok,
ott fenn keringek, ott fenn keringek
a Fldnek szeglyn.
Ez a pr sor trt vissza jra s jra, n meg gy reztem, hogy emel a dallam, a meleg dobhang, eggy vlok egy ers, letteli ramlattal, lktet az egsz vilg bennem s krlttem. Hasonltott egy kicsit a dleltti kristlygygytshoz, de sokkal intenzvebb volt, tele lettel, szerelemmel, extzissal. gy reztem, emelkedem felfel, a szl szrnyn, az egsz fldet beltom magam alatt, s kzben rzem, hogy ide tartozom, ehhez a Fldhz, szlhez, leveghz. Otthonossg volt bennem, s felszabadultsg.
Aztn halkult az nek, s a dobok egy levezet, lassul temmel elhallgattak. Csnd lett, de gy reztem, egy temre ver a szvnk. Aztn Pter felm fordult:
– Hogy tetszett?
– Ez… csodlatos. – gy tele voltam a dallammal, hogy alig talltam meg a szavakat. Mintha az elbb egy ms nyelven nekeltem volna. A hangom is rekedt volt. Errl jttem r, hogy az imnt valsznleg teli torokbl nekeltem, pedig mindig vissza szoktam fogni magam, mert elgg botflem van. De ez valami katartikus lmny volt.
– Akkor folytassuk – mondta Pter, s jra megborzongatott a dobhang.
A kvetkez dal pergbb ritmus volt, szveg nlkli, fokozatosan gyorsul temmel, s valami si hajjahjja kiltsokkal. Mintha egy tgas pusztn lettnk volna, vad vgtban szguld lovakon, s gy reztem, rohanunk bele a vgtelen, csillagos jszakba. jra lassult a dallam, s aztn azonnal folytatdott is az nekls egy jabb dallal:
Bennem az egysg, bennem a ktsg,
bennem a fny, s bennem az rnyk,
bennem a ma, s bennem a holnap,
bennem a teljessg csrz magva.
Hajjah, h, h, hjjah.
Hadd njn!
Az utols sor mindig vad kurjongatsba csapott t. Aztn jrakezddtt, ez is egyre gyorsult, vitt magval. Pter s Gbor egyre nagyobb ervel tttk a dobokat, s mintha mr a falak is visszhangoztk volna. Aztn egy nagy „Hadd njn!” kiltssal vge lett a dalnak, s szinte kzzelfoghatan ott maradt az energia a levegben. Egy pillanatra nma csnd lett.
Aztn Gbor keze lendlt, s hasonl ervel belekezdett az j dalba:
g s fld kztt biztosan llok,
teremt ervel vilgot formlok,
ide jttem, itt vagyok.
Hajjah, h, h, hjjah,
nzd, itt vagyok.
Az utols sort most is nagy kurjantsok kvettk. n is egyre lelkesebben vltttem ki magambl az egsz napi feszltsget, szorongst, s lveztem, hogy a dobok felszabadt hangjra jra s jra kikilthatom az egsz vilgnak: „Nzd, itt vagyok!”
Csendeslt az nek, lassult az tem, s egy nyugodtabb dal kvetkezett. Olyan volt, mint egy ima vagy egy lds.
Benned a Fny kigyljon,
hogy a Nap rd visszaragyogjon.
Mlysg legyen a lelkedben,
az g magasodjon feletted.
Hozd a Fnyt, s raszd szt,
hozd a Fnyt, s raszd szt,
legyl te a ragyogs.
A szobban egysg volt, bke s egy olyan nagy er, amit mg n is pontosan reztem. Mintha egy hatalmas ertr kapcsolt volna minket egymshoz. Mindegy lett, ki is vagyok valjban, az biztos volt, hogy itt s most mindannyian sszetartozunk.
Aztn halkultak, majd elhallgattak a dobok. A bellt csndben hallottam, hogy mindannyian egy temre llegznk. Nagyszer rzs volt.
Krbenztem. Mindenki gy mosolygott, mintha most rkezett volna vissza a mennyorszgbl. n is valami hasonlt reztem.
Hirtelen htrakaptam a fejem, mert a szoba kzepn felcsapott egy nagy fnysugr, mint egy lngnyelv. A tbbiek felujjongtak, Pter felm hajolt:
– Nyugi, ez csak egy kis fnyjtk. Most jn a bulis rsze az estnek – letette a tltosdobot, s a padln kezdte el tni a ritmust. Gbor az egyik kishordnyi afrikai dobot vette a kt lba kz, s nagy tenyereivel pflni kezdte. Ez egszen ms hang volt, mint az eddigiek, most mintha meztelen lbak dbrgtek volna egy vad trzsi tncban a tbortz krl. A kt olasz fi elvette a gitrt, s pengetni kezdtk. Egyre tbben csatlakoztak hozzjuk. Megszlaltak az afrikai dobok, csrgk, msok tapsolni kezdtek az temre, ettl vidmodott a lgkr, nevetsek trtek fel innen-onnan. Voltak, akik szveg nlkli nekkel szlltak bele a zenlsbe.
Az egyik lny felugrott, s belpett a fnycsvba, aztn kt msik is csatlakozott hozz. A hrom lny valamilyen si tncot jrt ott a fnyek kztt, keringve, forogva. Nagyszer ltvny volt, mintha dimenzik kztt bujkltak volna.
Mr egy vidm, felszabadult buliv vlt az egsz. Egyre tbben tncoltak, a lnyok hastncbemutatt tartottak, a fik is belltak, npi tnchoz hasonl lpsekkel. n is nfeledten tapsoltam a kzs ritmusra, mr egszen piros s zsibbadt volt a tenyerem. Nagyon lveztem az egszet. A kt olasz fi letette a gitrt, fellltak, s sznes, villog labdkat kezdtek egymsnak doblni a szobn t, aztn felfel a plafon fel, s gy tnt, magasabbra szlltak, mint a mennyezet. Joc s Karesz is felpattant, rojtokkal dsztett botokat kaptak el valahonnan, s k gy hajigltk egymsnak, hogy kzben kereszteztk a villog labdk tjt, de nem tkztek ssze velk. Olyan volt, mint egy ltvnyos cirkuszi produkci.
Aztn lassan leltek a tncosok, a fnyek elhalvnyultak, majd eltntek, a dobok halkultak, vgl Gbor egy gyors ritmussal befejezte. Mindenki gy pihegett, mintha egy maratoni futs utn rt volna gyztesen a clba, s br fradt, de ott a nyakban az aranyrem. n is nagyon jl reztem magam. Pter tkarolta a vllam:
– rlk, hogy tetszett.
Az arca egsz kzel kerlt az enymhez, a szeme csillogott, reztem a bre illatt. Egy rvid pillanatra a szembe nztem, s elnttt egy nagyon felkavar rzs. Pter arrbb hzdott. Most n jttem zavarba.
A msik oldalrl Gbor szlalt meg, elgedetten:
– Na, ilyenkor rzem, hogy milyen j, hogy ide tartozom. Nzd meg ket – fordult Pter fel, – most egyik se vgyakozik mshova. Itt vannak, s itt is akarnak maradni. Most rzik, micsoda fldi kpessgeik vannak, s lvezni akarjk ezt az ert.
– Igen – felelte Pter. – J itt lenni.
– Milyen dalok voltak ezek? – krdeztem.
Gbor vlaszolt:
– Az els egy szak-amerikai indin dal, ezt egy tltos dobol csoportban tanultam Somogyi Istvntl, a tbbit mi ketten szereztk Pterrel. Ezek ltalban pr soros nekek, az ismtlds miatt olyanok, akr egy mantra. A lnyeg, hogy egytt nekelhessen az ember a tbbiekkel. Az alapot a dobok adjk, azok visznek r erre a rezgsre, s azrt kell az nekhang, hogy mindenki eggy vlhasson az neklsben. Az egyttzenls, egyttes nekls mindig ersti az emberi kzssgeket. Igaz, hogy a tltosdob nagy ereje megbillentheti a bizonytalanabb Halak tpusakat, de a Vzntknl mindig nagyon j hats.
A szobban kzben elkezdtek bcszkodni egymstl az emberek, felvettk a zene hevben ledobott pulvereket, sszeszedelzkdtek, elindultak. Gbor is felllt:
– Ideje mennnk. Azt hiszem, mindannyiunkra rfr az alvs.
– Hossz nap volt ez a mai – blintott Pter.
Felkeltnk a prnkrl. Mr alig maradtak a szobban, Zsuzsa rendezgette a polcokon a knyveket, aztn intett neknk.
– J jszakt! Szp lmokat, Anna!
– J jszakt!
Mi is elindultunk. A szoba mr csendes s rendezett volt, a prnk szp krben lerakva, mintha nem itt tombolt volna pr perce kttucatnyi ember. Felvettk a cipinket.
– s az ertrrel mi lesz, nem kell lebontani?
– Nem – nevetett Gbor. – A legtbb dolog lebomlik magtl, a fenntartshoz kell valami tbblet.
– A sajt energinkbl ptettk fel – mondta Pter –, ezrt ahogy elhagyjuk a szobt, eloszlik, mert a darabjait visszk magunkkal.
– Mint amikor a tren a focihoz lerakjuk a tskkat, hogy az legyen a kapu, aztn ha befejeztk a meccset, felkapjuk, s visszk magunkkal.
– Gbor ugyanis sz fejjel is kpes bellni focizni a kissrcokhoz – jegyezte meg Pter.
Kzben odartnk Magdi nni ajtaja el.
– Ht akkor j jszakt! – mondta Gbor. Bartsgosan megveregette a vllamat, s elindult lefel a lpcsn.
Pter a szemembe nzett.
– Pihend ki magad. Holnap is ers nap lesz. – Megsimtotta az arcomat. – s ne feledd, n ott leszek melletted – azzal kvette Gbort.
Utnanztem a lpcsfordulig, aztn belptem a laksba.
(folytats a kvetkez fejezetben) Forrs: www.angyalemberek.gportal.hu
|